ankara ambar kargo izmir psikolog bodrum bosch servisi ikinci el beyaz eşya alanlar antalya trafik kazası avukatı antalya avukatı Şehirler arası nakliyat

MİZGİN ( Altı Sıralı Yemlik Arpa )

ÖZELLİKLERİ

Islah Eden Kuruluş: Olgunlar Tur. Tarım. Enerji. Üret. Tic. Paz. Ltd. Şti – ADIYAMAN
Tescil Yılı: 2020
Morfolojik Özellikler: . 90–100 cm. boyunda, olgunlaşmada açık krem-beyaz bitki rengine sahip Dik ve kılçıklı 6 sıralı yemlik Arpa çeşididir.
Tarımsal Özellikler: Adaptasyon kabiliyeti çok geniş olan Kışlık bir çeşittir. Geçici olup soğuğa dayanıklılığı iyidir. İyi harman olur, tane dökmez ve yatmaya dayanıklıdır. İlkbahar soğuklarına dayanıklıdır.
Verim Özellikleri: Ortalamanın üstünde bir verime sahip olup Tarımsal değerleri ölçme denemelerinde kuru şartlarında 584.8 kg/da ve 683 kg/da arasında verim vermiştir.
Teknolojik Özellikler: Açık krem-beyaz renginde, dolgun tanelere sahiptir. Hektolitre ağırlığı 60.9 – 64.6 kg/hl – 1000 tane ağırlığı 32,1-36,1 gr protein oranı % 12,2-14,5 dır. Tane kalitesi iyi olup, 6 sıralık yemlik arpadır.
Hastalık Zararlı Durumu: Rastığa dayanıklı, Külleme ve kara pasa orta dayanıklı ve Kahverengi pasa orta hassas tır.
Tavsiye Edilen Bölgeler: Orta Anadolu Bölgesinin tamamı ile Doğu Anadolu, Ege, Akdeniz, Trakya ve Güneydoğu Anadolu’nun yüksek yerlerinde tavsiye edilmektedir.