ankara ambar kargo izmir psikolog bodrum bosch servisi ikinci el beyaz eşya alanlar antalya trafik kazası avukatı antalya avukatı Şehirler arası nakliyat

MELİHBEY ( Tritikale )

ÖZELLİKLERİ:

Islah Eden Kuruluş: Olgunlar Tur. Tarım. Enerji. Üret. Tic. Paz. Ltd. Şti – ADIYAMAN
Tescil Yılı: 2018
Sap ve Yaprak Özellikleri: Sap 100-115 cm uzunluğunda, yaprakları açık yeşil renktedir.
Başak Yapışı: Başaklar kılçıklı ve beyaz kavuzlu olup, uzun ve sık yapılıdır.
Tane Özellikleri: Tane yumuşak. Karın yanakları ince uzun olup rengi kırmızı dır. 1000 tane ağırlığı 24,6-30,3 gr. hektolitre ağırlığı 69,1-74 kg/hl protein oranı ise % 15,8-17,3 arasında değişmektedir.
Tarımsal Özellikleri: Orta boylu ve sağlam saplı bir çeşit olup yatmaya dayanıklıdır. Alternatif bir çeşit olup sahil şartlarında soğuğa dayanıklıdır. Kardeşlenme kapasitesi iyi olup verim potansiyeli çok yüksektir. Tarımsal değerleri ölçme denemelerinde kuruda 437.8 kg/da ve sulu şartlarında 768 kg/da arasında verim vermiştir.  Gübreye reaksiyonu iyi, ekim normu 25-27 kg/da, dır. Tane dökmez, harman olma kabiliyeti iyidir. Hayvancılık üreticileri tarafından yaş biçilerek silaj yapımında kullanılmaktadır.
Hastalık Durumu: Külleme, kahverengi pas ve kök hastalıklarına karşı toleranslıdır. Tohumlar sürme ile bulaşık olması halinde ekimden önce tohum ilaçlaması yapılmalıdır.
Tavsiye Edildiği Bölgeler: Çukurova, Ege, Güneydoğu Anadolu, Marmara, Karadeniz ve Orta Anadolu’nun düşük rakımlı bölgelerine tavsiye edilir.