ankara ambar kargo izmir psikolog bodrum bosch servisi ikinci el beyaz eşya alanlar antalya trafik kazası avukatı antalya avukatı Şehirler arası nakliyat

MERT ( Altı Sıralı Yemlik Arpa )

ÖZELLİKLERİ

Islah Eden Kuruluş: Olgunlar Tur. Tarım. Enerji. Üret. Tic. Paz. Ltd. Şti – ADIYAMAN
Tescil Yılı: 2018
Morfolojik Özellikler: . 80–95 cm. boyunda, olgunlaşmada açık krem-beyaz bitki rengine sahip kılçıklı bir çeşittir. Dik ve kılçıklı 6 sıralı yemlik arpadır.
Tarımsal Özellikler: Adaptasyon kabiliyeti çok geniş olan alternatif bir çeşittir. Orta geçici olup soğuğa dayanıklılığı iyidir. İyi harman olur, tane dökmez ve yatmaya dayanıklıdır. İlkbahar soğuklarına dayanıklıdır.
Verim Özellikleri: Ortalamanın üstünde bir verime sahip olup tarımsal değerleri ölçme denemelerinde 466.8 kg/da ve 706 kg/da arasında verim vermiştir.
Bölgenin farklı iklim yapısına adapte olmuş bir çeşittir.
Teknolojik Özellikler: Açık krem-beyaz renginde, 8 mm. boyunda, dolgun tanelere sahiptir. 1000 tane ağırlığı 31-37 gr, hektolitre ağırlığı 57,2-63,7 kg/hl protein miktarı ise % 13,3-15,0 arasında dır. Tane kalitesi iyi olup, 6 sıralık yemlik arpadır.
Hastalık Zararlı Durumu: Rastığa dayanıklı, Külleme ve kara pasa orta dayanıklı ve Kahverengi pasa orta hassas tır.
Tavsiye Edilen Bölgeler: Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tamamı ile Ege ve Akdeniz bölgesinin tamamına yakın ve ayrıca yazlık ekim yapan bölgelerde erkinciliği sayesinde orta Anadolu da ve Doğu Anadolu da tavsiye edilmektedir.