ŞAMİL ( İki Sıralı Yemlik Arpa )

ÖZELLİKLERİ

Çeşit Sahibi Kuruluş: Olgunlar Tur. Tarım. Enerji. Üret. Tic. Paz. Ltd. Şti – ADIYAMAN
Tescil Yılı: Üretim izinli
Morfolojik Özellikler: . 80–90 cm. boyunda, olgunlaşmada açık krem-beyaz bitki rengine sahip kılçıklı bir çeşittir. Orta sıklıkta başak yapısında, yarı dik ve kılçıklı 2 sıralı yemlik arpadır.
Tarımsal Özellikler: Adaptasyon kabiliyeti çok geniş olan alternatif bir çeşittir. Orta geççi olup kışa ve kurağa dayanıklılığı iyidir. İyi harman olur, tane dökmez ve yatmaya dayanıklıdır
Verim Özellikleri: Ortalamanın üstünde bir verime sahip olup bölgenin farklı iklim yapısına adapte olacak bir çeşittir. Sulanır ve yağışa dayalı şartlar için tavsiye edildiği halde aynı zamanda kurak alanlarda da yüksek verim elde edilmektedir.
Teknolojik Özellikler: Açık krem-beyaz renginde, 7 mm. boyunda, dolgun tanelere sahiptir. 1000 tane ağırlığı 40-45 gr dır. Tane kalitesi iyi olup, 2 sıralık yemlik arpadır.
Hastalık Zararlı Durumu: Rastığa orta derecede hassastır.
Tavsiye Edilen Bölgeler: Orta Anadolu’nun tamamı, Doğu Anadolu bölgesinin güneyi ve Güneydoğu Bölgesinin kuzey kesimleri ile Adıyaman, Elazığ, Malatya Sivas, Kayseri, Konya, Tokat ve Yozgat illerine ne tavsiye edilmektedir.